Ako získať z vysokej školy viac než len titul

Autor: Júlia Heldová | 29.3.2015 o 12:09 | (upravené 29.3.2015 o 15:07) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1113x

 

Študujem v Trnave. Vďaka programu Erasmus som mala minulý rok možnosť vyskúšať si štúdium na vysokej škole v Prahe. S radosťou som chodila na prednášky, ktoré prebiehali formou diskusie. Zvyčajne nás tam bývalo okolo dvadsať, takže každý sa dostal k slovu. Keď sa ma na prvej hodine profesorka spýtala, aký je môj názor na rozoberanú problematiku, zostala som v šoku. Niekoho zaujíma môj názor? Niekto chce so mnou diskutovať? Nemám sa len od slova do slova naučiť poznámky z jej knihy, ktorú si budem musieť kúpiť? Nie. Na UJAKu fungoval iný systém, ktorý som si veľmi rýchlo obľúbila.

 

Po mesiaci rozkukávania sa som zistila, že škola má, rovnako ako naša FMK v Trnave, HD štúdio a fotografický ateliér. Nesmierne som sa potešila lebo foteniu sa venujem najradšej.  Študentov bolo podstatne menej ako u nás a pedagógovia mali viac priestoru venovať sa nám individuálne. Celé to viedol jeden veľmi sympatický manželský pár, Šárka a Pepa. Obaja mali bohaté skúsenosti z praxe, ktoré nám trpezlivo odovzdávali. Neboli to profesori. Boli našimi poradcami, bútľavými vŕbami, priateľmi, druhými rodičmi. S nadšením som chodila do ateliéru aj mimo vyučovania a nasávala všetky nové vedomosti o fotení. Vďaka ich radám nad zlato som sa posúvala stále vpred. Ku koncu môjho pobytu mi dokonca Pepa dohodil platený job. Podobným spôsobom to fungovalo aj na iných predmetoch. Prvý krát v živote som s radosťou chodila do školy a tešila sa na nové projekty. Z pedagógov v Prahe sršal neskutočný zápal a energia, ktorou nakazili aj študentov. Oni nám skutočne chceli niečo odovzdať, nie len nadiktovať poznámky a odísť bez záujmu domov.

 

Vôbec sa mi nechcelo vrátiť späť na trápnu a obyčajnú FMK v Trnave. Áno, takúto mienku som vtedy o našej škole mala. Potom sa vo mne niečo zmenilo. Rozhodla som sa, že nájdem pozitíva aj v Trnave. Chcela som pokračovať v podobných aktivitách, aké som v rámci školy robila v Prahe. Začala som ich hľadať u nás a hádajte čo? Našla som. A je ich veľa. Áno, aj z našej školy každý rok vychádzajú stovky nepotrebných absolventov, aj my sa učíme zbytočnosti nevyužiteľné v praxi, na prednáškach je nás 120 a dostávame úlohy, ktoré sú veľa krát proti zdravému rozumu. Na druhej strane, naša škola ponúka neskutočne veľa možností ako získať prax už počas štúdia a preto jej prepáčime vyššie spomenuté nedostatky. Funguje u nás množstvo kabinetov od výmyslu sveta, kde si môže každý prísť na svoje a robiť čo ho baví. Máme dva ateliéry so slušnou výbavou, ktoré sú nám dostupné takmer nonstop. Školský časopis, rádio, školská televízia (možno som ešte na niečo zabudla) ponúkajú študentom možnosti sebarealizácie. Skúsenosti získané v škole, kde v podstate “o nič nejde”, môžeme neskôr využiť v praxi naostro. Som presvedčená, že všetky aktivity robené s nadšením a vášňou sú prínosné. Aj keď ich prínos možno hneď nevidíme, v budúcnosti z nich môžeme čerpať.


U nás v škole môže každý robiť čo ho baví a zdokonaľovať sa v tom. Keď chce. Keď nechce, môže nadávať, aká je naša škola nekvalitná a po jej skončení sedieť na úrade práce. Uvedomila som si, že nie je podstatná vysoká škola, ktorú študuješ. Podstatný je tvoj postoj. Dôležité je makať a vedieť si nájsť svoje vlastné cestičky ku splneným snom. K cieľu vedú postupné malé kroky. Preto sa prestaňme sťažovať, aké sú vysoké školy nekvalitné, absolventi nepoužiteľní v praxi a štát neschopný napraviť to. Namiesto hundrania začnime pracovať sami na sebe, aby sme boli kvalitnými osobnosťami ako v súkromnom, tak aj v profesijnom živote. Budujme kvalitné hodnoty v sebe a začnú sa nám otvárať nepoznané obzory. Platí ošúchaná veta, každý je strojcom svojho šťastia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?